Orange County

SWEA VAME RM 2022 Newport BeachÄntligen dags för Regionmöte i Orange County
21–23 oktober 2022

Vi Sweor i Orange County är glada och stolta över att få arrangera årets regionmöte.

Kilometerlånga stränder kantar kusten, från Huntington i norr till Dana Point i söder. Vackra promenadstråk finns bl.a. i Laguna Beach som brukar kallas “Kaliforniens Skagen” med alla sina konstnärer och konstgallerier liksom på Balboa Island med pittoreska restauranger och vackra hem längs vattnet. Mitt i Orange County ligger Newport Beach. Det är här vi ses under höstens Regionmöte 21-23 oktober.

Vi vill att så många som möjligt ska kunna delta och har därför planerat aktiviteter och möten på Hotell VEA Newport Beach Marriott som ligger vid Fashion Island i Newport Beach där du med hotellets ”shuttles” enkelt kan nå både shopping, restauranger och stranden. Transport till våra olika event och möten annonseras vid SWEA-bordet på Marriott.

Avstarten blir cocktail-mingel med mat under solnedgången på fredagen, middag med ABBA-tema på lördagen, efter vårt årsmöte och utflykter. Avslutningsvis träffas vi på söndagsbrunch i en vackert belägen park i närheten av hotellet.

Vill du roa dig på egen hand finns det gott om saker att besöka och göra i omgivningarna. Vandra i botaniska trädgårdar, gör en valsafari, ta en tur på The Mission i San Juan Capistrano – eller varför inte gå på Disneyland?

Hoppas du tar chansen att besöka oss här i Orange County.
Sista anmälningsdatum var 20 september så tyvärr tar vi inte emot fler anmälningar. 

PROGRAM

FREDAG 21 OKTOBER
15:00-17:00
SWEA-bordet
har öppet på hotellet. Välkommen hit för att hämta din namnbricka och få information om program, kartor, samt svar på dina frågor.

17:00
Endast Avdelningsordföranden träffas innan välkomstminglet

18:30
Välkomstmingel
Vi träffas för en härlig kväll tillsammans på terrassen hemma hos en av våra Sweor i magnifika Corona Del Mar. Vi får åtnjuta cocktails, läckra skandinaviska smörrebröd, sallad och dessert medan vi beundrar solnedgången över Stilla Havet. Presentpåsar utlovas till kvällens alla gäster.

LÖRDAG 22 OKTOBER
9:00 – 14:00
VAME Avdelningsordförandens arbetsmöte Konference rummet Laguna Sunset Room med kaffe och lunch

9:00 – 13:00
Utflykt till Crystal Cove Village State Park Historic District
Vi ses i lobbyn på Marriott för utflykt till Crystal Cove där vi går på en c:a 2 timmars lätt hajk runt de små husen i den historiska byn. Därefter promenerar vi ner till strandrestaurangen Café Beachcomber där vi äter en god lunch (självkostnadspris).

9:30 – 13:30
Tur till South Coast Plaza Shopping Center
Vi ses i lobbyn på Marriott för en shoppingtur till South Coast Plaza och shoppar loss i alla tjusiga designer-affärer och inredningsbutiker. Vi avnjuter en härlig lunch tillsammans till självkostnadspris på exklusiva Water Grill som ligger rakt över gatan.

För dig som är intresserad av att boka en båttur på egen hand så kan vi varmt rekommendera:

Newport Beach Brunch and Jazz Cruise
Davey’s Locker Newport Beach Whale Watching Cruise

 

 

LÖRDAG 22 OKTOBER forts.
13:30
Kaffemingel inför årsmötet, i konference rummet Laguna Sunset Room

14:00 – 16:00
Årsmöte i konference rummet Laguna Sunset Room- Kallelse och dagordning.

18:00
Middag på Newport Clubhouse
Festligheterna börjar med en välkomstdrink och tilltugg, därefter kommer vi avnjuta en trerätters, höstinspirerad middagsbuffet. Temat för kvällen är ABBA och vi hoppas att många klär sig i bästa ABBA-anda – men det är inget krav. Den bästa tema-klädseln kommer definitivt att belönas.

Transport till Newport Clubhouse (i ett ”gated community”) kan ordnas från hotellet. Vid ankomsten, anmäl detta vid SWEA-bordet. Transport från andra hotell eller Sweors hem sker helt på eget bevåg.

SÖNDAG 23 OKTOBER
10:30
Brunch i Irvine Terrace Park
Sista dagen kombinerar vi en trevlig brunch i vackra Irvine Terrace Park med en interaktiv presentation om SWEA Professional. Att ha ett svenskt nätverk har väl aldrig varit så viktigt som nu eftersom så många av våra medlemmar gör karriär i USA. Vare sig man har ett eget företag eller är anställd så är kontakter betydelsefulla. Vi SWEA-systrar kan definitivt dra nytta av att stötta och uppmuntra varandra både privat och i arbetslivet. Låt oss föra en dialog, om t ex SWEAs funktion i dagens nätverkande, vilka resurser som redan finns och vad vi behöver utveckla. Kom med och dela med dig av dina idéer!

 

 

BOKA HOTELL

För dig som vill bo på vårt konferenshotell har vi bokat rum på  VEA Newport Beach Marriott – ett nyrenoverat och centralt beläget hotell på Fashion Island i Newport Beach och med ett kort gångavstånd till havet.

Priset per rum är $319.00 per natt plus skatter och destination fee, totalt $406.12
Dela gärna rum, de har alla 2 ”queen beds”. Vi hjälper till att hitta en rumskompis om du så önskar. Ankomstdag är fredag den 21 oktober och utcheckning söndag den 23 oktober.

Detta är inkluderat i hotellets s.k. ”Destination Fee”, $45.00/natt :

– Corona Del Mar Beach Drop-off and Pickup Services via Resort Coach, use of beach chairs, umbrellas, towels and sand toys, daily (value of $30.00)

– Spa VEA Fitness Classes, daily (value $50.00)

– Two Hour-beach Cruiser Rental, daily (value $60.00)

– Two Pairs of VEA Branded Flip Flops (value $40.00)

– Courtesy Resort Driver, transportation within 3 miles of the resort (value $35.00)

– Enhanced High Speed Internet Access (wi-fi), guestrooms and common areas (value $3.00)

Total A la Carte Value: $218.00

På Anmälan, notera om du vill bo på hotellet och om du delar rum och i så fall med vem. Dessa uppgifter går automatiskt vidare till Grete som sköter bokningar med hotellet till ovanstående pris. Bekräftelse av hotellbokning kommer i separat e-post. Om du har frågor eller behöver boka andra datum, kontakta Grete Bigert på e-post grete@jettravelgroup.com eller telefon (949) 200-7687.

ANMÄLNINGSPROCESSEN

REGISTRERINGSPROCESSEN OCH BETALNING

Börja med att registrera dig för RM 2022 i OC

  • OBS! Anmälan kan göras fram till 20 september, 2022. 
  • Registreringsavgift (obligatorisk för alla deltagare): $20
  • RM-konferens är obligatorisk för alla AO i VAME, avgift (inkl. lunch och fika): $45
  • Val av middagar och brunch som arrangeras som en del av RM 2022:

Fredag: Välkomstmingel – $50

Lördag: Middag Newport Clubhouse – $65

Söndag: Brunch – $23

 

När du fyllt i och skickat iväg blanketten nedan sker betalningen via Paypal länk direkt från anmälan. OBS! Ändra inte e-posten överst på formuläret sedan din anmälan med betalning går till vår kassör. Du betalar även för utflykter direkt – ställer vi in får du pengarna tillbaka.

Det är först när vi har fått din betalning som din anmälan är komplett och din plats på en eller flera utflykter är bokad.

AVBOKNINGSREGLER

Följande regler gäller för avbokning från RM OC 2022:

  • Anmälan är bindande efter full betalning.
  • Du kan upplåta din bokning av middagar, brunch och utflykter till en annan SWEA-medlem men sköter själv det ekonomiska direkt med henne.  SWEA OC måste få hennes namn, avdelning och e-postadress bekräftat till vår kassör på e-post sweaockassor@gmail.com  snarast, dock  innan ankomst.
  • SWEA OC kan inte återbetala några belopp vid avbokningar.

Hotell bokas genom Grete Bigert grete@jettravelgroup.com eller (949)200-7687, se hotellets hemsida för avbokningsvillkor.

Glöm inte att kontrollera vad din reseförsäkring täcker. Om du måste avboka på grund av sjukdom eller annan orsak kontaktar du ditt försäkringsbolag.

Sista anmälningsdatum: 20 september 2022

OBS! Anmälan är nu stängd!