Böcker vi diskuterat i bokcirkeln
<< TILLBAKA TILL BOKCIRKELNS HUVUDSIDA
Böcker som bokcirkeln läst sen den startades 2021 har varit romaner, självbiografier och historieberättelser av såväl samtida som dåtida författare. Under snart 5 år har vi betat av dessa böcker:
19 april 2026
PANIC BEACH av Sara Stridsberg
En mörk, vemodig, dyster, välberättad roman om Nina Stjärnes uppgörelse med sin genom generationer olyckliga släkt, vars öde drabbats av framförallt alkoholism.
Hon hänger Berzelii park mellan föreställningar på en obenämnd teater där hon väntar på att vännen, skådespelerskan Helena, skall trösta henne i sin sorg över sin halvsyster Eddies självmord.
Denna kom till i pappans andra förhållande, efter en lång tid som ensamstående fyllo och exmake till Ninas mycket karaktärstarka mamma Siri.
Nina har en beroende relation till skådespelerskan Helena. Men var kommer hon ifrån? Vilken tid och vilken relation har hon till myllret av personer i denna historia om skam, skuld och önskan om förlåtelse. Har vi missat, glömt nåt?
Allt börjar 100 år tidigare i samma Berzelii park med handlingskraftiga Laura som föder sonen David och som hon tvingas, men dock gläds åt, att uppfostra själv eftersom maken Harry är en suput och oduglig till allt utom att göra av med hennes pengar. Hon skiljer sig och Harry drar till USA på dennes föräldrars bekostnad. Kommer så småningom tillbaka men återser aldrig sonen som hittade sin kärlek i Lykke under medicinstudier i Uppsala, en excentrisk men instabil kvinna som också läser medicin. När barnen är i tonåren dör David av sjukdom och Lycke tar sitt liv.
Matti och Hanna får härska i sin egen våning i Stockholm och med tant Laura som nån slags förmyndare, som tittar till dem en gång i veckan..
De blir med andra ord vuxna snabbt och lever att ganska bekymmerslöst liv, som i Mattis fall går snett genom hans då begynnande alkoholmissbruk.
Dottern Nina, berättar med kärlek blandat med hat om släkten och kanske genom detta försöker förklara Mattis snedsteg, galenskaper, alkoholism, olämplighet som pappa och sen ungdomen ganska vagabondartat leverne. Detta har han delat med 2 fruar och många utomäktenskapliga förbindelser. Nina och Eddie levde ett ostadigt liv under föräldrarnas stormar, men Nins står honom till slut närmast även om hon gör allt för att kunna hata honom, vilket hon tycker han förtjänar.
Allt detta sliter hon sig dock sig till slut ifrån, bort från Panic Beach. /SW
HUNDEN av Kerstin Ekman – våra omdömen kommer snart
Torsdag 10 april
DIN STUND PÅ JORDEN av Wilhelm Moberg
En av våra folkkäraste författare som ju mest är känd för sina episka motiv, tar sig här an djupt existensialla och filosofiska frågor som liv, död och framförallt livets mening.
Berättelsen är satt delvis i invandraren Albert Carlssons sista hemort, det för oss alla mycket igenkända Laguna Beach. Som svensk-amerikan sedan 40 år tillbaka bor han på det lilla pensionatet Eden. Denna är centralplatsen i hans numera anspråkslösa liv. Efter många år i ett materiellt relativt framgångsrikt leverne i flera stater i USA, har han bosatt sig här och tillbringar sina dagar i ensamhet, om än ibland tillsammans med några få vänliga bekanstkaper. Han promenerar rutinmäsigt runt staden och på dess strand. Här varvas hans tankar runt världens politiska oro i början av 60-talet, sina två misslyckade äktenskap med 2 vuxna söner som han knappt har kontakt med länge, samt framförallt minnena av barndoms- och uppväxtår i sin småländska hemsocken under början av 1900-talet.
Vi lär känna brodern Sigfrid, 7 år äldre, hans bäste vän och förtrogne och deras barndoms strövanden runt fält och skog. Föräldrarna är fattiga, arbetsamma och fostrar en stor barnaskara, mest systrar, under religiösa förmaningar och stränghet, som dock baseras på genuin kärlek. När den älskade brodern och sonen dör vid bara 19 års ålder, brister Alberts tillit till hem, religion och överhöghet, mest det militära. Det senare visade sig ha blivit broderns död efter att han av både fadern och kusinen, en ”säljande” militär, intalats att ta värvning. Detta egentligen emot sin vilja. Sigfrid dog i en för Albert okänd sjukdom han ådrog sig under exercisen. Ovissheten om varför, liksom meningslösheten av ett ungt livs offrande, lämnar aldrig Albert, vart han än beger sig i världen.
Denna fråga, liksom många andra som skapats i hans liv om människans ”stund på jorden” och hur man tar den tillvara, följer honom nu på stranden i Laguna Beach. Den, liksom var man egentligen hör hemma i världen, är ådran i romanen. Språket är enkelt. Bara jämförelserna med det stora och det lilla är så utsökt fina. Den allra sista meningen i boken är utsökt vacker.
Många av oss, speciellt kanske vi som bott här länge, hade läst ”Din stund på jorden” när vi var bra mycket yngre. Vi tyckte att den landar bäst hos någon med i alla fall en viss livserfarenhet. Vemodig, stundtals sorglig, men i mitt tycke inte direkt deprimerande, kan vi kanske alla relatera till Albert. Vi är invandrare och i och med att vi blir äldre i vårt ny-gamla hemland ställer vi oss kanske i bland frågan: Vilken är min stund – och var är min plats – på jorden?
Bokcirkeln håller nog med mig om jag säger att alla OC-Sweor varmt rekommenderas att läsa ”Din stund på jorden”. /SW
BAKOM SKOTTSÄKERT GLAS av Linda Rönn
Författarinnan Linda Rönn är medlem av SWEA San Diego och förtjänar därför förstås en plats i SWEA Orange Countys bokcirkelbibliotek. Inte bara för att hon ãr en Swea, men hon skriver om ett numera i USA brännande hett ämne utan naturligtvis också för att vi, hennes läsare, starkt engagerar oss i hennes öde.
Linda och hennes man väntar lyckligt sitt andra barn. De får dock det oroande beskedet att fostret visar tecken på kromoson missbildning. Parets kamp genom sin alldeles för långa väntan, vad de hoppas på, ”ett falskt positivt”, är mycket smärtsam och detaljerat beskriven. Efter att alla prover efter en oförvarbar lång graviditet fortfarande stöder att kromoson missbildning föreligger, beslutas om abort.
Som Linda beskriver det, var ”termination of pregnacy” innan 2017, trots att vi bor i Kalifornien, omgärdat av inte bara en administrativ cirkus, som i hennes fall, bara gjorde lidandet förlängt. Men att genomgå en abort i USA idag dessutom måste ske, som skrivs i titeln, bakom skottsäkert glas, är en hårresande realitet.
Boken är läsvärd mest på grund av de säkra fakta Linda presenterar. Hennes egna upplevelser vittnar om sanningsenligheten. Inte bara om gravidetstester, men också det amerikanska samhällets syn på aborter och hur denna rättighet nu gravt begränsats. Bokcirkeln tyckte dock att den ibland haltande svenska språkformen och för långa beskrivningar av den egna våndan och tårarna, gör dock att själva budskapet nästan drunknar. /SW
Tordag 27 januari 2025
MAMMORNA av Alexandra Pascalido
Alexandra Pascalido,
som många av oss hade glädjen att bekanta oss med under hennes besök i Newport Beach i januari, ger oss en antologi av Pascalidous nedtecknade livsberättelser av mödrar till mördade eller illa tilltygade ungdomar i det svenska förortssamhället. Alexandra själv uppvuxen i Rinkeby, idag kanske något av en merit i debatten om hur svenskarna inte helt lyckats med att ta emot flyktingar med öppna armar. Alexandra har, trots de utmaningar hennes egen mamma hade som flykting från Grekland, blivit en framgångsrik programledare, debattör, humanitär och örespråkare för de svaga i samhället.
Sammanfattning
”Mammorna” är en varierande samling av Sveriges minst lottade (med något undantag) som med sina livhistorier visar samma gemensamma nämnare: Låg utbildning, lön och framförallt, dålig status. Alla, med något undantag, bor i förorter som blivit städer i städer. Många är mammor till mördade eller av livet illa tilltygade barn. Deras kärlek till dem är villkorslös och evig. Var mammorna kommer ifrån och varför deras öden och livsvillkor blottas utan försköning. De finns, men ofta gömda. De är skrämda, gråtande och oförstådda.
Fakta och statistik om förorterna
Alexandra introducerar statistiska fakta från Hitta.se om förorten de olika berätterarna kommer ifrån. Medelinkomsten långt lägre än ”vanliga” svenskars, hushållen mest bestående av ensamstående föräldrar, mest mammor. Hyreslägenheter och radhus dominerer. Dom flesta är också kallade no-go-zones, utan större poliskontroll och där människor i flera positiva fall ser efter sina egna. Många här kommer kulturer helt främmande från den svenska, misshandlas ofta eller är på flykt. Gömda bakom slöjor, hem och okunnighet i svenska och de ”vitas” levnadssätt, är de isolerade och har svårt att kontrollera sina växande barn. Dessa i sin tur lär sig förortens hårda regler och språk, ofta ständigt sökande efter pengar, stora pengar, de ser andra har.
Problematiken grundas kanske av Sveriges en gång luftiga politikermål. Det svenska samhället är inte så välkomnande och intergrerade som man låtit hävda i flera decennier. Unga immigranter blir lätt kriminella i utanförskapet och vi har inte riktigt hunnit med alla de mängder Sverige tog in mellan 2000-2015. Mängder är muslimer från mellanöstern som hamnat i förorter som Tensta, Rinkeby, Hammarkullen (Göteborg), Västerås, Rosengård (Malmö), Norrland.
Bokcirkeln hade en intensiv diskussion runt denna brännande bok som belyser ett samhälle i Sverige som inte liknar det vi en gång lämnade. Alla berördes vi starkt av kvinnornas öden, att fattigdom och utanförskap är allomfattande, liksom det ofta följande våldet. Mammorna är en bok som inte bara engagerar, stundtals deprimerar men också inspirierer. Flera av dessa mammor har nämligen, trots allt elände, lyckats kravla sig ur eländet och, som Alexandra själv, inte bara överlevt, men också lyckats. Ingen av oss hade någon direkt lösning mer än att samhället måste bjuda till mer för att ge upplysning och utbildning, kanske de viktigaste samhällsinvesteringarna. Kanske dra ner lite på att tillåta alla kulturers rätt att utöva seder som går stick i stäv mot de svenska traditionella, dvs de som föresprkar jämlikhet, solidaritet, och tolerans. /SW
Ulrika Molin: Det som fångade mig mycket var detta att det som är en zon där vissa inte känner sig trygga, är en zon där andra känner sig både hemma och en enorm samhörighet. Att det Sverige var duktiga på under 60-70-talets invandring (arbetsmarknads invandring) har missat i inkludering senare, och en key för immigranter/unga att klara sig bättre har varit om de haft en bra svensk kontakt, eller lyckats ta sig in/igenom utbildning och vidare..
MINA DRÖMMARS STAD av Per Anders Fogelström utgör en intressant parallell till Mammorna. Under 1800- och tidigt 1900-tal, under industrialismens frammarch i Sverige, vallfärdade svältande lantarbetare till de stora städerna för att söka jobb i människofientliga fabriker eller andra krävande arbetsplatser som i hamnar, byggen eller på gatan. Hunger och utsatthet skapade då ofta, precis som i Mammorna, bitterhet, hat och våld. Men inte hos alla som vi lär av den unge Henning med sin växande familjs och sina vänners öden som är centralmotivet i en romansvit som omfattar 5 delar. De bistra och hårda villkoren i Stockholm men också dess spännande tillväxt till en storstad beskrivs detaljrikt, verklighetstroget, ibland hjärtebristande men också med stor ömhet. Mina drömmars stad är en riktig bladvändare och en läsare vill gärna ta tag i nästa del för att följa barn och barnbarns resa genom ett brokigt klasssamhälle som med tiden, om långt i från helt, i alla fall luttras upp en aning. Vi var eniga om varför denna krönika rotat sig fast så i den svenska litteraturtraditionen.
Söndag 5 januari 2025
JAG VILL RIVA UPP HIMMEL OCH JORD av Marie Lok Björk
Om Elise Ottesen Jensen, som journalist kallad Otter, född 1886 i Norge. Pappan var en sträng präst. Mamman födde 18 barn, något som kom att prägla Elises liv och framtida livsverk. Som journalist kämpade hon för kvinnors rättigheter, och är kanske mest känd för tidig sexualupplysning, som i stort sett inte existerade alls under sekelskiftet och under många, många år framåt. Hon förde en ständig kamp för kvinnors rätt att förstå sin egen kropp och sexualitet, och hon spred kunskap om preventivmedel. Hennes motto var: ”Jag drömmer om den dag då alla nyfödda barn är önskade, då män och kvinnor är jämställda och när sexualitet är ett uttryck för intimitet, glädje och ömhet.” Kloka ord då, kloka ord nu!! /Helena
Bokcirkelns omdöme:
Vi var så många som 9 Sweor som samlades över en dignande brunch hemma hos Helena T. Ordet gick runt och genomgåede berömde vi alla den intressanta och fascinerande berättelsen om Elise som, trots sin fastlåsning i sin kvinnoroll, inte bara i hemmet, men senare också i arbetslivet, trots allt (och många personliga motgånngar därtill), kämpade sig fram till en plats i den mansdominerade journalistvärlden. Boken genomsyras av de orättvisor kvinnor möter, men hur vissa tog sig igenom dessa barriärer – kanske många med hjälp av starka, inspirerande kvinnor som Elise. Vi hade alla individuella vinklingar om boken. Bl.a. om språkbehandlingen, (ibland lite för modern för att passa in), detaljer (vissa var helt irrelevanta för handlingens fortskridande), karaktärerna runt om (vars handlingar inte alltid hade logisk innebörd), historisk korrekthet (vi alla enades om detta), samt karaktärs- och miljöbeskrivningar. Överlag enades vi om att vi alla hade mycket att tacka Elise för. Många av dagens unga kvinnor vet kanske inte så mycket om hur dyrköpt deras likställighet egentligen har varit. Boken om Elises livsverk, RFSU (Riksförbundet för sexuell upplysning), är mycket läsvärd, engagerande och framförallt upplysande. Vi ser fram emot uppföljningen, dvs den som berättar mer om fortsättningen om just RFSU. /SW
Jag kände att jag lärde mig något nytt som jag inte kände till sedan tidigare…Tänk vad kvinnorna före oss har kämpat för det vi har, och vad vi tar för givet, tex preventivmedel, rösträtt, lika lön för lika arbete….. Vi har inte fortsatt kämpa för att behålla dessa rättigheter, de är nu plötsligt i fara./Ulrika
Torsdag 24 oktober 2024
KÄRASTE LENA av Ninni Schulman
Vi hade en riktigt mysig träff hemma hos mig den 24:e oktober, då vi diskuterade ”Käraste Lena”, en kriminalroman av Ninni Schulman. Det var en hel del att diskutera angående den här boken, som är den andra boken i författarens Siljanserie. Så involverade blev vi att många av oss ville också läsa den första boken.
Så här skriver Dagens Nyheter om boken: ”Ninni Schulman har en oslagbar förmåga att konstruera trovärdiga intriger där vardagliga konflikter snabbt når en livsfarlig nivå, och spänningen ligger i enkla situationer som att öppna dörren för fel person. Eller att lita på sina närmaste. Ibland blir det otäckt sorgligt.”
/Helena Turkel
Torsdag 5 september 2024
SYSTRARNA av Jonas Hassen Khemiri. Vi fann den läsvärd och intressant om även lite väl lång. Läs gärna Malin Fletchers beskrivning i sista SWEABladet.
Sannas tankar:
Systrarna för en aningens långsamt, men målmedvetet framåt i en flytande skriven prosa om den tunisiske, mycket försvenskade invandrarpojken Jonas, som redan i sin barndom lär känna systrarna Ina, Evelyn och Anastasia, alla födda i Sverige men med starka tunisiska rötter. Läsningen är en hisnande resa i tid och rum som ger färgstarka bilder ur Jonas och hans ”systrars” minst sagt vilda ungdomsår under Sveriges 80-tal. Läsvärd, roande och varm bok som ger en inblick inte bara hur barn till invandrare bildar sin egen speciella identitet utan också hur unga människor kämpar med att forma sina liv så gott de förmår.
DE FENOMENALA FRUNTIMREN PÅ GRAND HOTEL av Ruth Kvarnström-Jones
Detta är en lättsmält historia om manhaftiga kvinnor ur alla samhällsklasser som finner varandra i det utmanande projketet att få det pampiga Grand Hotel i Stockholm att under 19oo-talets början komma ur ekonomisk kris.
Flera tyckte att, även om den inte är särskilt ”litterär”, så var den i alla fall underhållande. Sanna tyckte den var lite för ”feel good” även om dock hon vill tillägga att den var intressant ur ett historiskt perspektiv. Med anledning av kvinnors lott och avsaknad av rättigheter på den tiden är de fyra huvudpersoonerna häpnadsväckande emancipierade. ”Jag fann handlingen runt alla de driftiga damerna lite krampaktig. Romanser skandalösa eller ej, ränker, hustrumisshandel, snyftallianser, humoristiska anekdoter blandas till en ganska tam kompott som alltså skall föra en igenom sidorna. Ingen bladvändare precis och jag la till slut ned boken pågrund av ren tristess. Man ställer en sig fråga: var Grand Hotel-historien grundad i sanning och fakta? Letar fortfarande efter svaret efter en uppriktigt sagt ytterst ytlig sökning.”
HT/SW
Söndag 26 maj 2024
DEN STORA KREDITFESTEN av Jonas Malmborg
Vi hade en jättetrevlig fikaträff hemma hos mig söndagen den 26 maj, då vi diskuterade ”Den Stora Kreditfesten” av Jonas Malmborg. Valet av denna bok var lite utanför ramarna av vi normalt väljer, eftersom den var en dokumentär av FinTech bolaget Klarna, men vi var alla överens om att boken var både läsvärd, intressant och trots många affärstermer lättläst och spännande på många sätt. Vi lärde oss också om Sveriges inflytande runt om i världen i just FinTech branschen.
/Helena Turkel
29 april 2024
JAG HETER INTE MIRIAM av MajGull Axelsson
är en bok som alltigenom handlar om en gripande livsvilja och först i kampen om överlevnad i koncentrationsläger under nazismen. Den unga romiska flickan Malika genomgår fruktansvärda förhållanden här. I sin ständiga dödsskräck stjäl hon vid ett tillfälle en en ny identidet av en död judinna. Som rom löper hon nämligen en stor risk att utsättas för nazisternas vidriga medicinska experiment.
När hon räddas och förflyttas till femtitalets Sverige, ett land djupt engagerat i och med en till synes varm attityd till frigivna fångar från koncenttationsläger, vidhåller hon sin judiska identitet. Hon är därmed en välkommen flykting i det svenska samhället. Hon lyckas bra som god medborgare, maka, mor och farmor, hela tiden som judinnan Miriam. Historien handlar om överlevnad och anpassning, men avslöjar på djupet den svåra situation romerna i europa faktiskt fortfarande lever i. /SW
7 mars 2024
JÄVLA KARLAR av Andrev Walden. Titeln avskräcker en aning, men historien om pojken Andrev som under sju år har lika många ”pappor”, visade sig för oss alla vara en riktig pärla. Berättarkonsten, fångande karaktärsbeskrivningar och medkänslan rörde oss.
Andrev älskar sin mamma och önskar henne allt väl i dennas ej så framgångsrika färd till att finna ”den rätte”. Vi möter en rad märkliga och av Andrev mycket ingivande och tragiskomiskt beskrivna herrar som passerar revy i den växande och mognande pojkens liv. Han ger dem säregna namn, som t.ex. ”Tjuven”, ”Mördaren”, ”Prästen”, namn som är mer eller mindre förtjänade. Flera är hustrumisshandlare och dom flesta stora egoister med en och annan velputte i hopen. Länge trodde Andrev att den första ”pappan” han kommer ihåg och som han kallar för ”Växtmagikern” verkligen var hans riktiga pappa. Han blir oerhört lättad när han lär – mest av en slump – att denne narcisistiske man med en nästan tvångsartad inställning till hur man lever ett långt liv, inte är det. Han inser att hans lillasyster och lillebror och han ju inte är alls särskilt lika. Dock håller de små barnen ihop under ett mycket spänt familjeförhållande som slutar med att mamman, efter att ha misshandlats drar med barnen. Detta mönster upprepas under åren och med dom följande 6 ”jävla karlarna”, ett uttryck myntat av mamman och hennes bästa väninna, ”Lilla Molnet”, Andrevs benämning p.g.a. hennes kedjerökande. Men hon stöder moraliskt och ofta med tillfälligt boende för mamman och barnen. Lilla Molnet bidrar även med sin bror till ”pappa-poolen”. Andrevs riktiga pappa har svart hår ”som en indian” berättar en dag hans mamma. ”Indian” fastnar i Andrevs huvud och han lever länge med illusionen att pappan är indian och blir därmed hjälten i hans liv.
Andrevs uppväxt från barn till tidiga tonår, då kavalkaden av pappor beskrivs ur ett barns känsligt rörande men rakspåriga och roliga perspektiv på de vuxna. Berättelsen, som tar sig fram t o m pojkpuberteten, är strålande och underhållande. Man känner sig välkommen in i Andrevs värld, kan relatera till hans växtvärk och ungdomliga bekymmer, allt invävt i detta myller av erfarhenheter och händelser runt ”papporna”, ibland inte så lite dramatiska. Man kan inte hjälpa att skratta åt de ofta sorglustiga situationer i vilka hans mamma, vacker, charmig, arbetsam, men lättlurad på kärlek, försätter sig själv och sina barn.
”Jävla karlar” är en ”feel-good”-bok utan att vara larvig eller gråtmild. /SW
1 februari 2024
SANNINGEN OM OSTRONDYKERSKAN av Caroline Säfstrand diskuterades också den 6 december (se nedan, under 1 februari). Meningarna fortfarande delade om huruvida romanens karaktärer, miljöbeskrivining och handlingsförlopp var lite för lättvindigt hopknutna. Dock en ”feel good” book som flera relaterade och gillade. En deckargåta med lösningen sakteligen uppenbarar sig för läsaren. och mest genom tillfälligheter som ter sig lite långsökta.
SLY av Sara Strömstedt, denna en ”tuffare deckare”, till skillnad från Ostrondykerskan. Sly vann svenska deckarakademins bästa debut 2021. Några av oss tyckte den visar en större lokalkännedom och berättar mer verklighetstroget och med aningens mer humor.
Handlingen varvas med beskrivningar av en avfolkad Jämtlandsort och om folks missnöje med att deras en gång levnadsglada by misst sin glans. Jämtlandspostens lokalreaktion där Vera, huvudkaraktären, en gång varit en uppskattad reporter, har lagts ner och tvingat henne att bli lärarassitent, något hon inte direkt vantrivs med även om det inte riktigt är hennes grej. De som bott kvar sedan barndomen anpassar sig runt bygdegård, älgjakt och snösporter och, för det mesta, i god grannsämja. De ses med visst medlidande eller t.o.m. förakt av dem som flytt till storstaden.
Med viss tvekan tackar Vera ja till extraknäcket som artikelförfattare för sin gamla tidning om miljön och människorna där ett brutalt mord på en ung kvinna ägt rum. Vera, som valt att som frånskild tillbringa sina medelålders dagar i byn, blir mer och mer engagerad i själva mordgåtan än artikelskrivandet genom sina intervjuar om de som bor här. Deckargåtans lösning har ett litet crescendo med spänning, men annars går det lite långsamt igenom hela historien. Man tappar ibland tråden till vem som var vem och gjorde vad och varför. Veras person är dock humoristiskt målad och man kan inte låta bli att gilla henne. /SW
SIDENKATEDRALEN OCH ANDRA TEXTER av Sara Danius
Denna faktaspäckade, intressanta och lärorika samling texter av kulturvetaren, författaren och f.d. Svenska akademins ständiga sekreterare Sara Danius från bl.a. kultursidor, tal till Svenska akademin samt sommar och vinterprat är en underbar bladvändare, utgiven 2020. Ämnesområdena är ganska åtskilda, men boken glider skickligt framåt mellan dem. Hennes kunskaper i litteraturhistoria och om författare och deras verk är obestridliga – som sig bör för en professorer med två doktorsgrader i ämnet. Men det hon skriver, speciellt om litteraturens ”tunga” författare och deras filosofiska verk, känns aldrig överväldigande. Tvärtom. Hon är ledig och folklig i sin stil. Lätt att förstå, inspirerar hon till läsning av ”de stora”. Från litteratur till fotografi och vidare mot modekonsten tar hon sig fram till upptäckten av sin bröstcancer. Hon berättar gripande om hur hon tacklar det i sitt arbete i akademin som till stor del sker i rampljuset. Hennes modepassion och de klänningar hon lät sy upp inför Nobelfestligheterna är betagande, speciellt under cancerns utveckling. Hon berättar om hur underkastar sig brutalt hård cellgiftsbehandling, och man känner verkligen med henne. Dock, liksom i mycket av det hon skriver, sticker hon in underbar humor och stor värme.
Först mot slutet behandlar Danius händelseförloppet runt Me-too-skandalen i Svenska akademin 2017-2018 som ledde till att Nobelpriset i litteratur inte delades ut det året. Hon själv tvingades till slut lämna sin post som akademins första kvinnliga ständiga Sekreterare, något som upprör många och naturligtvis även oss.
Trots sin medicinska behandling, dukade Sara Danius under av sin sjukdom. Hon dog 2019, 57 år gammal.
Vi hade en livlig diskussion runt Sidenkatedralen och många tankar och åsikter delades, speciellt runt runt Me-too-affären. Alla hade strålande omdömen om boken och Danius själv som imponerar med sin intelligens, rättsrådighet, eleganta utstrålning. Min rekommendation: Läs och insup lite svensk nutidhistoria, litterära essäer och uppsatser, intryck av modebranchen, Svenska akademin och vad som hände under Me-too, bröstcancer. ”Allt präglat av Sara Danius omisskännliga blandning av bildning och briljans” för att låna en fras i Albert Bonniers synopsis. /SW
6 december 2023
Vi gav DÖDA KVINNOR FÖRLÅTER INTE av Katarina Wennstam det högsta betyget. Mest kanske för att denna historiska skönlitterära roman så noggrant stöder sig på otroligt intressanta, men också beklämmande, fakta om kvinnors situation i samhället under 1800-1920-talen. Lagar var stiftade av ett regerande mansamhälle som i stort ansåg att kvinnans värde endast mättes i utseende, barnafödande, och sexualiet, oavsett klass och börd. Förutom lagar som totalt hindrade kvinnans jämställdhet, gav boken en inblick i hur även kvinnans klädsel så starkt bidrog till hennes låsta position i samhället.
Bland all denna fascinerande historiebeskrivning, har Wennstam vävt in en deckarhistoria som drar läsaren närmare det färgrika persongalleriet av framförallt 4 starka kvinnor som visar läsaren den långa och motsträviga resan mot kvinnans frigörelse långt in på 1900-talet. /SW
Ulrika Molin:
Jag har lyssnat till och även läst Katarina Wennstam tidigare och tycker att hon har ett helt fantastiskt språk och sätt att skriva.Att dessutom få det uppläst av proffset Katarina Ewerlöf är en verklig ”treat”.
Svensk historia kan ibland bli tung, därför underlättas det av någon som skriver så bra och drar in en i boken som Katarina gör. Jag uppskattade verkligen att få lyssna och lära allt, oavsett dystra, tunga och smutsiga förhållanden. Hade inte förväntat mig att det dessutom skulle vävas in en detektivhistoria i denna historie-fiktion, så det var en angenäm bonus, om än det enda som inte alltid helt följer den dokumentära känslan. Men ett trevligt sätt att föra boken framåt och in genom olika ämnen och lokaliteter. 5 stjärnor från mig.
HEMBITRÄDET av Marie Hermanson är en kuriös historia med en samling högst besynnerliga personer. Mest kanske huvudpersonen, vars nyfikehet på hur andra människor lever och bor snuddar på ren personförföljelse. Detta leder in henne i ett morddrama, vars handling och upplösning ter sig lite krystad, men framför allt helt osannolik. Karaktärerna runt Yvonne med sitt alter ego som städerskan Nora, mannen hon städar åt, hans hustru som sitter i fängelse för ett mord, och sist men inte minst, en annan smygtittare som hon blir kompis med, hustrun till verkar alla ganska osannolika. Dock ger jag författarinnan poäng för sin uppfinninghet. Slutet lite övverraskande och ger boken en aningens kuslighet i ett annars ganska träigt och ointressant drama.
SANNINGEN OM OSTRONDYKERSKAN av Caroline Säfstrand är också fylld med märkliga personer, vars trovärdighet undertecknad är lite tveksam över. Men här var meningarna delade och motsatta åsikten var att karaktärsbeskrivningarna kändes äkta och man kände sig hemma i miljöer och händelser. I stort rör sig histprien om vänskap, mod och sökandet efter sanningen.
Huvudpersonen Meja är också hon städerska. Yrket leder även henne på säregna ödesvägar mot nya männsikomöten. Märkligast dock är ostrondykerskan. Vem försörjer sig på att dyka efter ostron, undrade jag och googlade efter detta yrke. Nja, vissa, men absolut en mycket begränsad skara. Och det är kanske det bokens författarina fängslats av och gjort ostrondykerskan Matilda till romanens ”mystery person”. Denna spelar en stor roll i den andra huvudpersonens, författarinnan Inez, liv. Det är om Matilda Inez nu skriver, vad hon tror skall bli, sin sista roman. Den försvunna vännen Matilda utgör romanens gåta. Ledtrådar till lösningen hittas så smånigom av den lilla grå ankungen, städerskan Meja, som samtidigt byggt upp en fin vänskap med den komplicerade Inez. Under denna färd utvecklas Meja till den vackra svanen. /SW
14 oktober 2023
FOLK SOM SÅR I SNÖ av Tina Harnesk
Bokcirkelns omdöme: Svårt att sammanfatta, för alla 5 deltagare hade varierande och livligt beskrivna intryck om de olika vinklar, detaljer, karaktärs- och miljöbeskrivningar boken erbjöd.
Generellt (men kanske mest sammanfattarens) betyg:
– Handling – förutsägbar, men väl presenterad
– Berättarglädje – sprudlande, levande
– Berättarkonst – humor mest lyckad, allvar och intriger mindre engagerande.
– Karaktärbeskrivning – medelmåttig med undantag för den om samekvinnan Máriddja
Romanen Folk som sår i snö berättas ur 2 parallalla perpektiv, dels ur den den gamla samekvinnan Máriddjas, dels ur den unge AT-läkaren Kajs.
Paralllellerna utspelar sig i norrland. Det åldriga sameparet, Máriddja och Biera stretar på med att inte bara överleva Máriddjas nyligen diagnostiserades magcancer och Bieras Alzheimer, utan att få behålla sitt hem och värdighet gentemot ett skuldmedvetna svenska sociala system som skall ”ta hand om dem”. Som samer har de, innan denna svenska samhällets nit, även genomgått den nu ökända ”intergrationsprocess” som allvarligt hotade samernas etniska särart och kultur från sekelskkiftet ända in till 1970-talet. Men tyngre än detta väger Maridja och Biera livs sorg över att aldrig ha fått egna barn.
Kaj och hans bror Gustaf är söner till Laura, vars historia är ett mysterium genom boken. Kaj har egentligen inga tidiga barndomsminnen och hans mamma har aldrig velat berätta om den. Hon har varit en så god mor hon kunnat, trots att hon genom åren kämpat med inte bara en misshandlande man, men också sitt eget drogmissbruk. Hon har delvis försörjt sig som konstnärinna. Kaj har vaga minnen av snö, en sagoberätterska och någon slags trygghet i ett annat hem. Han vet inte att det var i Norrland, varifrån mamman en gång hämtade honom från fosterföräldrarna.
De paralllella historierna har båda gallerier av kringgärdande karaktärer som bidrar att ge dem liv, humor, spänning och värme. Maridjas är både vänner och fiender och hennes relationer till dem beskrivs ibland på det mest dråpligt roliga sätt vilket ger en aura av lätthet trots den mörka handlingen och lyfter upp boken från ett pretantiöst podium.
Kajs närmaste är hans älskade och mycket stödjande fru Mimmi, också hon AT-läkare som han. De får båda tjänst på samma vårdmottagning i en stad i norrland. Saknaden av bestämda platsnamn är säkert med avsikt. Landskaps-, karaktärs- och miljöbeskrivningar ger inga tvivel över att det rör sig om Lappland. Lokalbefolkningen, samisk som svenk, gammal som ung, välkomnar dem varmt och paret känner att de hittat sin rätta hemvist. Kaj måste dock efter en kort tid resa söderut för att tillsammans med brodern ta farväl av den döende mamman, som med sin död lämnar dem med många frågor obesvarade.
Via inflätade intriger och händelseberättelser från både nu- och dåtid, närmar sig de två parallellerna och bildar slutligen ett gemensamt ”feel good”-slut.
(Sanna W)
KAFFE MED MJÖLK av Ella Maria Nutti
Bokcirkelns omdöme: För lång, för plågsam, om än mycket behjärtansvärd roman.
Läs nedan utdrag ur Expressens recension:
Det börjar med ett cancerbesked. Mamma Agneta, vårdare inom hemtjänsten i Gällivare, sitter hos psykologen och undrar hur hon ska våga berätta för familjen att det hon drabbats av är obotligt.
Här finns den konventionellt kritiska blicken på storstaden som blivit en klassresekliché.
Samtidigt går hennes ovetande dotter Tilda runt ett vinterkallt Stockholm. Hon är juridikstudent och försöker passa in bland de välklädda, anonyma huvudstadsborna, men känner sig vilse. Här finns den konventionellt kritiska blicken på storstaden – det sterila tindersexet, det ohemult dyra kedjekaffet och bristen på ögonkontakt i tunnelbanan – som blivit en klassresekliché, men Nuttis knappa, ekonomiska stil räddar berättelsen från att hamna den vanliga typen av bloggtext-haveri.
Mer intensivt levande, och utelämnande, blir det först när Tilda och mamman möts. Agneta som fortfarande inte vågar berätta om cancern, reser till Stockholm på besök. Med sårig inlevelse skildrar författaren hennes valhänta försök att få känslomässig kontakt med Tilda, hennes mindervärdeskänslor och brinnande förhoppning om att hon ska kunna få dottern att återvända hem, att de igen ska kunna bli den familj de en gång var.
Det är förstås omöjligt. Men i några magiska stunder uppstår verklig vibrerande närhet mellan Tilda och Agneta: barnet och modern återförenas och plaskar runt med varandra i fostervattenljum ömhet som om grundseparationen inte ägt rum. Aldrig har det väl varit tydligare att en viss sorts smärta och en viss sorts kärlek hör ihop. Och att Ella-Maria Nutti vågar stanna kvar i den mångtydigheten, tolkar jag som ett löfte för framtiden.
(Ur recension av Ulrika Kärnborg, författare och medarbetare på Expressens kultursida.)
23 april 2023
KÖTTETS TID av Lina Wolff
En svensk skribent åker till Madrid för att få inspiration till sitt nästa projekt. I en bar träffar hon en man som tror sig vara förföljd av skaparna till en ljusskygg nätshow som han medverkat i. Han ber henne gömma honom, och i gengäld berättar han sin historia. Det blir upptakten till ett möte mellan skribenten och den diaboliska mirakelgöraren Lucia – ett möte som till slut tvingar skribenten att fatta ett ödesdigert beslut kring sin egen inre essens.
”Köttets tid” är en roman om människans behov av andlighet – dock med fötterna långt nere i en ytterst oandlig verklighets gyttja. Det är också en undersökning av köttet, kött i olika stadier, skepnader och konstellationer. (Från förlaget Albert Bonniers webbsida)
HJÄRTAT av Daniel Bergman.
I formen av ett ömt ett avskedbrev till sin tonårddotter, skriver Daniel Berman berättelsen om sitt liv. Han är son till och står i skuggan av den store filmregissören Ingemar Bergman. Daniels förhållande till pappan och mamman, konsertpianisten Käbi Laretei är, om inte helt kärlekslöst, ständigt hungrande efter deras bekräftelse. Föräldrarnas konstnärskap är deras största prioritering.
Han har själv ett tidigt intresse för film och börjar sin filmbana som maskinist på en biograf och blir som vuxen också han filmregissör. Efter att ha nått vissa framgångar beslutar Daniel sig att sadla om och blir ambulansjuksköterska, en minst sagt spännande tväromvändning. Hans liv förmörkas dock av ett kroniskt sjukdomstillstånd som gör umgänget och kärleken till dottern om än mer fastklamrande och melankolisk. (Sanna W)
BERÄTTA ALDRIG DET HÄR av Frida Boisen
2 februari 2023
DETALJERNA av Ia Genberg
En kvinna ligger nedbäddad i feber när en handfull människor ur det förflutna står framför henne: en blivande kändis som skrev ett brev, en vän som försvann bortom kartan, en kärlek utan framtid. ”Detaljerna” är en roman med fyra porträtt och tusen detaljer, om tummade pocketböcker, psykedelisk dans och kippande oro. Vi i bocirkeln enades om att porträtten sannerligen var varierande, men saknade en egentlig tråd med varann. Kanske det inte är meningen, men resultatet för oss var att stoffet kändes osammanhängande och, ja rörigt.
INNAN JAG GLÖMMER av Nina Gunke
Efter att ha fått diagnosen, blottar skådespelerskan och kändisen Nina Gunke, en Alzheimer-patient, sitt öde för oss, allmänheten, i sitt förs÷k att bidra till att öka kändeom om den dräpande sjukdomen. Hon skriver ner sina upplevelser vilka vi följer i en mycket gripande journal.
1 december 2022
ETT JÄVLA SOLSKEN : EN BIOGRAFI OM ESTER BLENDA NORDSTRÖM av Fatima Bremmer
Bokcirkeln var överens om att den där Ester Blenda var en hyvens tjej, kanske bortskämd, men framförallt modig på gränse till dödsföraktande. Boken är en mycket läsvärd, rolig och inspirerande.
Inte bara var pseudonymen ”Bansai”, dvs journalisten Ester Blenda Nordström ”hobo” och liftare i USA i sitt upptäcksresande som sträckte sig över många världsdelar. Överklassflickan från Stockholm reste även runt i Sydamerika under äventyrliga former. Vidare var hon även bl.a. samelärarinna, biståndsarbetare i norra Finland under finska frihetskriget, forkningsresande på Kamchatka i nordöstra Ryssland, banbrytande flickboksförfattare och sist, men inte minst, jornalisten bakom en sensationell artikelserie i SvD som kanske kan anses som första ”Uppdrag granskning”-reportaget. ”Pigan bland pigor” blev till både bok och film under 1930-talet.
Ester Blenda Nordström, som levde sitt liv som ett ”ljus tänt i båda ändar” dog innan hon blivit 60. Kanske på grund av sitt vilda men otroligt spännande liv. Bland alla stora namn i kvinnokampen (som alla var med i hennes superintressanta cirkel av kulturhöjdare under 1900-talets första hälft), var Ester Blenda en virvelvind till människa som charmade män som kvinnor omkring sig. Hon var starkt engagerad emot orättvisor och hennes artiklar och böcker gjorde henne dessutom till superkändis i Sverige under 1910-40-talen. Men sen länge bortglömd – kanske tills denna biografi kom ut.
13 oktober 2022
FLÄTAN av Laetitia Colombani och KVINNOR JAG TÄNKER PÅ OM NATTEN av Mia Kankimäki
Den enda parallell mellan dessa två böcker är att de handlar om starka och målmedvetna kvinnor, ett ämne som trots eller kanske, på grund av jämlikhetens strävanden, är en särskild genre i litteraturen. Motsvarande finns ej riktigt på manssidan eftersom historier om mäns öden oftast saknar könrollsperpektivet i antropologi, historia, konst, sociologi och kultur.
I FLÄTAN möter vi tre kvinnor vars globalt och levnadsmässigt totalt skilda öden flätas samman i en skickligt skapad metafor. Egentligen visar det sig dock att flätan faktiskt är ganska bokstavlig. Utgångspunkten är den en otroligt gripande skildringen om indiska Smita och hennes 6-åriga dotter. De är kastlösa, eller ”untouchables”, och trots viss lagförändring i Indien, lever de fortfarande i fruktansvärd misär och utan hopp om klättring på den sociala skalan.
På Sicilien möter vi Giulia, en av de tre döttrarna till ägaren av en perukverkstad. Antagligen hans favoritdotter, arbetar hon sedan tonåren i verkstaden tillsammans med dussintalet trogna kvinnor vars ekonomiska existens hänger helt på en utdöende yrkeskonst. Marknaden för peruker är sjunkande, mest p.g.a. brist på ”italienskt hår. Giulia, omgiven av ett patriarkaliskt tänkande hos familj och i miljö, inte bara förälskar sig i fel man, en sikh på flykt från politisk förföljelse, men som hon står fast vid och som hjälper henne att dra perukfabrikens från ruinens brant.
I Toronto, Kanada, arbetar ensamstående, 2 gånger skilda stjärnadvokaten Sarah. Ständigt kämpande på olika villkor i advokatbyråns starka mansvärld, har hon dock arbetat sig fram till ett förmodat snart utnämnande som partner i firman. Detta trots utmaningar i sitt personliga liv, där havandeskap och barnskötsel knappt kan nämnas utan att det inverkar på ”kvinnostämpeln”. När hon drabbas av bröstcancer ställs hon inför det yttersta klätterhindret att nå toppen.
Tre historier vandrar parallellt för att slutligen mötas i en ödets tvist. Tre kvinnor från olika kontinenter, vars öden och historier ändå kopplas samman. Alla visar de dessa kvinnors styrka, beslutsamhet och målvetenhet.
KVINNOR JAG TÄNKER PÅ OM NATTEN av Mia Kankimäki.
Mia Kankimäki är en finsk författare och boken är dels reseberättelse, dels självbiografi och kvinnohistoria. Kankimäki inte bara skriver om sina kvinnor, hon ger sig även ut i världen för att följa deras fotspår. Hon börjar med Karen Blixen som bosatte sig i Kenya och blev plantageägare under tidigt 1900-tal, men som misslyckades med det och återvände luspank till Danmark. Där lyckades hon resa sig och bli en världberömd författare till t.ex. ”Babettes gästabud” eller ”Mitt Afrika” (out of Africa). Nästan en tredjedel av boken ägnas åt Blixen och hur Kankimäki själv besöker Blixen-platser i Kenya. Efter denna digra läsning handlar det i rad om tiotalet andra upptäcksresande från 17 – till 1900-talen. Vi möter kvinnor som reser på en mycket låg budget, men även motsatsen. En med för tung packning som dyrt fick betala för det (hela hennes entourage dukade under i Afrikas djunglar) till Nellie Bly, jorden-runt-resare på 1890-talet, vars packning fick plats i hennes handväska.
Upptäcksresarnas del blir sedemera till en konsthistoriedel och Kankimäki visar ofta bortglömda renaissansenskonstärinnor från Florens vars på den tiden ovanliga sysselsättning – att måla och att livnära sig på det, trots den andrahandsroll kvinnor spelade då. Därfrån tar hon sig fram till den samtida världsberömda och otroligt mångfacetterade japanska konstnären Yayoi Kusama,
Bokcirkeln enades om att boken enkelt hade kunde delats upp i dessa delar. Ja, den om Karen Blixen kunde kunnat vara sin egen bok. Lång och späckad av massor av intressanta fakta är ”Kvinnor” en underbar skildring av starka kvinnors målmedvetenhet och mod. /SW
25 Augusti 2022
JAG ÄR ZLATAN IBRAHIMOVIC: MIN HISTORIA och I HÄNDELSE AV MIN DÖD. EN MANUAL är två ganska sensationella bigorafier i det att de berättas av två svenska superkändisar som gjort helt olika, men lysande karrriärer.
Både Zlatan Ibrahimovic och Lena Philipson visar oss sina enkla urpsrung. Dock är Zlatans från det mest extrema – gettot, medan Lenas är från 70-talets ”Gråsverige”, dvs en småländska håla. Ingen av dom hade en särskilt uppmuntrandde hemmiljö och båda kämpade sig fram till storheten via superhårt arbete och trägen envishet och med målet att bli den största.
Där slutar dessa rätt vaga, men dock, paralleller. Lenas berättelse är hennes egna ord (och röst i audio-versionen), medan Zlatans historia har nedtecknats med David Lagakrantz’ penna. Denna höjer boken långt över Lenas. En skicklig författare kan koka soppa på en sten*. Nu är dock Zlatans bok ingen sten. Snarare en mussla, vars delikata innehåll försiktigt har petats ut och sedan serverad på en silverbricka. Lagerkrantz har ett gjort mästerligt jobb tycker jag.
Zlatans fascinerande uppväxt och resa till storehet åsido, i sig hur spännande som helst, att få insikt om fotbollens och FIFAs gigantiska ekonomiska makt och kulturella inflytande i världen var jätteintressant.
Lena Philipsons historia är förstås kul och jag beundrar hennes enträgna vilja att bli nåt i en mycket konkurenskraftig artistvärld. Hon är, kort sagt, skitduktig och så beundranvärd. Hon kvittrar glatt igenom det hela, om än dock ibland över seriösa ämnen som mänskliga svagheter och t.o.m. döden. Hennes historia ar dock langt mindre intressant, trots att den egentlien borde vara det. Men den ar inget för mig.
* Visste ni att David L är son till Olof Lagercrnatz, en av de tre i dramat ”Bränn alla mina brev” (se 3 mars nedan). Han finns med i boken i Schulmans beskrivning av ett möte mellan Schulman och David medan Schulman samlade ihop material till sin bok. Lagerkrantz har ju även skrivit fortsättningsboken på Stig Larsons serie ”Flickan-med…” /SW
26 maj 2022
STÖLD av Ann-Helén Laestadius. En spännande roman som skildrar renskötarlivet i norr där renar tjuvjagas. Renskötardottern Elsa hotas till tystnad då hon blivit vittne till hur man dödar hennes renar. Den ständiga kampen om rättvisa ökar spänningarna mellan samer och bybor. Laestadius beskriver samernas kamp med att behålla sin kultur och renskötarnäring i ett samhälle, i vilket de själva ingår i både på gott och ont. Detta samhälle börjar tränga ut dem som ett säreget folk. De utsätts för fördomar, deras renmarker påverkas av en expanderande gruvindustri och den ännu allvarligare klimatförändringen. /SW
14 april 2022
ETT GOTT NYTT ÅR av Malin Stehn, ett svart familjedrama som cirklar runt försvinnandet av vänfamiljens 17-åring under en nyårsnatt i Klagshamn. När värdparet, liksom föräldrarna till flickans barndomsvän, i sin tur värdinna till tonåringarnas egen fest, vaknar efter vuxenfesten med för många glas och lite för mycket ärlighet är mardrömmen ett faktum. Berättad från perspektiven av de tre huvudpersonerna i dramat är detta en spännande bladvändare med många överraskande och mörka vändor ända till sista raden. /Bookbeat
3 mars 2022
SVERIGEVÄNNER, en fin liten bok av iranske invandraren till Sverige, läkaren Arash Sanan. Huvudtemat är hur hans far och han själv aktivt hanterer sin integrering i det svenska samhället och hur deras dagbokberättelser parallellt beskriver detta.Den väckte många tankar om hur vi själva som immigranter i USA har intergrerats och hur ”amerikanska” vi egentligen själva blivit. Boken var en utmärkt grund till denna jämförelse. En längre recension kan läsas i SWEA-bladet nr. 1. 2022, sid 19 >>
BRÄNN ALLA MINA BREVav Alex Schulman, där författaren försöker rannsaka sitt inre med hjälp av den svidande avslöjande berättelsen om morfadern, Sven Stolpes och dennes järngrepp över hustrun Karin och sin familj. Centraltemat är det svartsjukedrama mellan Stolpe och Lagercrantz och med Karin som varade i över 30 år. Eftersom alla tre var ”kulturkändisar” tolkades fejden mellan Sven Stolpe och Olof Lagercratz offentligt på 60 och 70-talen som ett intellektuellt fiendeskap. Ondska, avund, svartsjuka men också kärlek och hopp är genomsyrande i historien som berörde oss starkt.
Vi och gav den ett mycket högt betyg. /SW
21 januari, 2022
RAGGA SOM DU SHOPPAR av Lin Jansson är en skrattframkallande bok som blandar drastisk humor med allvar och ger bra beskrivningar av Sverige 2017, handlar om strax 30-åriga Lovisa som tampas med ett trist jobb och obesvarad kärlek medan hon söker lycka, inte bara för sig själv men även sin sjuka syster. Gruppen enades om att allvaret i bakkgrunden lyfte boken till vad manga tycket var lite tonårsaktigt i början.
FLICKAN OCH SKULDEN : EN BOK OM SAMHÄLLETS SYN PÅ VÅLDTÄKT av Katarina Wennstam.
Som titeln så klart beskriver vad den handlar om, väckte denna bok betydligt mer allvarsamma tankar och vi lärde oss lite om hur den svenska lagstiftningen idag har gått ifrån att sätta offret i fokus istället för våldtäktsförbrytaren. /SW
December, 2021
LANDET UTANFÖR av Henrik Berggren
“Landet utanför” engagerar. Mycket genom att väva samman berättelser om från vanligt folk och upp till kungligheter och däremellan kända kulturpersonlighter, arbetarrörelsens och militärens hjältar, politiker och framstående affärsmän. Alla tacklar på sitt sätt och genom sina levnadsvillkor den sköra tråd som freden i Sverige hängde på. Polen, Danmark, Norge föll som käglor runt om och Finland i sin prekära situation mellan Stalin och Hitler gjorde ju inte saken mindre skrämmande. Ja, inte undra på att man var nervös. Men trots det folk levde vidare med sina dagliga liv, medan politikerna inte riktigt verkade kunna bestämma sig vilken sida man egentligen vill stå på. Sveriges neutralitet har ju ibland ifrågasatts i och med att vi ansågs mer tyskvänliga än vad som anstod neutralitetsflaggan.
Människoödena är många och berättelserna bjuder på mycket jag aldrig vetat om såval tidens seder, bruk, glädje och sorgeämnen och i alla socialgrupper. Självklart kul förstås att läsa lite skvaller om kändisarna.
Barbro Alving, stark reporter på Dagens Nyheter får bli ett av mina plock ur flocken. Visst kände jag till Bang när jag växte upp, men absolut inget om hennes personliga liv. Dock viktigare var hur mycket hennes vassa penna om Tysklands framfart och hur veka diplomaterna var, speciellt dom brittiska, betydde för folkopinionen.
En prästfru vid namn Karin Bergman är orolig för sonen Dag som gått ut som frivillig i finska vinterkriget. Yngre brodern Ingemar drar hemifrån i vredesmod. Denne Ingemar, sedemera världberömd filmrgissör, vållar naturligtvis också han oro. “Allt rivs itu både i den stora världen och den lilla världen”, skriver Karin i sin dagbok. Astrid Lindgren sticker in med en vemodig kommentar, men också intressanta noteringar om sit hemliv, i sin dagbok.
Att Axel Wennergren, framgångsrik, duktig industrialist och framförallt affärsman, hade så höga ambitioner att han trodde sig kunna tala förstånd med och fösa bort Hitlers krigsplaner var verkligen Intressant att lära. Ja det där med Sveriges tyskvänlighet svävar lite här och där, speciellt inom både militär och kungahus, är ju ett ganska saftigt ämne. /SW
Oktober 2021:
JE M’APELLE AGNETA av Emma Hamberg
Bokens hjältinna Agneta drar från ett präktigt, men ack så färglöst äktenskap och två utflugna, men krävande barn, till Provence och en anställning som “au pair” hos Einar, en äldre homosexuell, elegant och excentrisk svensk med Alzheimer’s. Han har bott i den lilla ålderdomliga staden Saint Carelle i Provence sen han flytt från en fördomsfull miljö i Sverige för många år sen.
Agneta, som inte kan ett ord franska och till en början skräms av denna, för henne helt okända värld, finner där livsglädje, självkänsla och sitt libido. Inte bara hos Einar, men också med hans närmaste vänner som alla samlas antingen i hans hem, ett gammalt kloster som är ombyggt till ett slags erotikens tempel och nu också Agnetas hemvist. Eller så träffas man i baren nere i stan där Fabian, barägaren regerar. Alla leder vägen för Agneta att finna ett mer sinnligt liv. /SW
Augusti 2021
GÖSTA BERLINGS SAGA av Selma Lagerlöf
SOCKERORMEN av Karin Smirnoff
Juni 2021
JAG VILL SÄTTA HELA VÄRLDEN I RÖRELSE av Anna-Karin Palm (en biografi över Selma Lagerlöf)
April 2021
SVEAS SON av Lena Anderson