SWEA Orange County strävar efter att årligen ge ut ett stipendium till heltidsstuderande universitetselever interesserade av att lära sig svenska kulturen genom att bedriva studier i Sverige.
Stipendiet storlek fastställs varje år av SWEA Orange County’s medlemmar och kan delas ut till en elev eller delas mellan två eller flera elever beroende på deras kvalifikationer och vistelsetid i Sverige. Stipendiet är i dagsläget knutet till University of California, Irvine, som har ett pågående samarbete med Lunds Universitet i Sverige. Studenten skall skicka in ifylld ansökningsblankett, akademiska meriter med minst två rekommendationsbrev och Curriculum Vitae. Hon eller han skall också skriva en uppsats som beskriver syftet med besöket i Sverige, orsaken till intresset för Sverige samt vilka skäl som föreligger för att studenten ifråga skall erhålla stipendiet. Betyget måste ligga på GPA(grade point average, medelbetyg) 3 eller mer. (SWEA medlemmar eller dess anhöriga är inte berättigade att söka stipendiet). Mer information om ansökningsförfarandet kan fås av ordförande i SWEA Orange County. OBS! Stipendiet delas endast ut till UCI studenter.
More information and an application can be found here next year.
Obs! I sambamd med överlämnandet av stipendiet av SWEA Orange County, uppskattar SWEA att få höra en kort presentaion av hur stipendiet kommer att användas.