Stipendiater 2022-2023

 

Evelyn Gordi
Evelyn Gordi

Evelyn Gordi vill satsa på en karriär inom neurovetenskap och skall studera vid Lunds universitet inom detta område. Hennes intresse för neurologi ha bl.a. lett henne till att bli forskningsassistent vid Yassa Translational Neuroscience Lab vid UCI.
Hon finns listad på dess webbplats under ”Undergraduate Students och forskningsassistenter”.Med släktingar i Sverige och närliggande länder känner Evelyn också till Sverige och det det svenska, men vill gärna fördjupa sig mer i svenska vardag liksom kultur medan hon är i landet. För att underlätta detta skall hon bl.a. ta en kurs i svenska medan i Lund.
Stipendiekommittén anser att Evelyns höga studieambitioner och intresse av Sverige att främja vår kultur är imponerande och rekommenderade SWEA OCs styrelse att ge henne  2022-23 års stipendium på $5000.

 

Tiffany Lee
Tiffany Lee

Tiffany Lee är inriktad på miljövårdande teknik och vet att Sverige är en föregångare i denna typ av forskning. Bland hennes många arbetserfarenheter utmärker sig hennes praktikplats i produktutveckling på Niagara Bottling. Hon har inriktat sina studier på biologiskt nedbrytbara processer och är lockad av den forskning vid Lunds universitet som är inriktad på enzymer och proteinteknik, vilket påverkar nedbrytbarheten av material.

Hon är också en stark förespråkare för att fler kvinnor söker sig till ingenjörsområden och är ordförande i ett par av UCIs ingenjörsföreningar.

Sverige blir hennes första utländska studietillfälle. Stipendiekommittén anser att hennes vetenskapsområde, kärlek till natur och dess bevarande, samt hennes jämställdhetsaktivism ansluter väl till svensk modern filosofi och att hon kommer att finna sig väl till rätta där. Stipendiekommittén anser att Tiffanys förmåga att omfamna och främja Sverige är stor och rekommenderade SWEA OC styrelse att ge henne 2022-23 års stipendium på $5000.